6 sposobów na bezpieczny trening w upalne dni

Opublikowano: 2013-07-04 | Komentarzy:

Podczas treningów, temperatura rdzenia naturalnie wzrasta, co może się zdarzyć o wiele szybciej w upalny dzień. Odpowiedzią organizmu jest pobudzenie gruczołów potowych do większego wydzielania oraz rozprowadzanie większej ilości krwi do skóry, aby ją ochłodzić. Latem pocimy się, co może potencjalnie prowadzić do odwodnienia. Im większa temperatura otoczenia, tym większe ryzyko odwodnienia, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku. Odwodnienie również może wpływać na funkcje poznawcze mózgu, powodując nawet ograniczoną zdolność do oszacowania zmęczenie, co oznacza, że mózg może myśleć, że organizm nie pracuje tak ciężko, jak jest w rzeczywistości. Wysoka temperatura rdzenia, zwiększona częstość akcji serca i odwodnienie może prowadzić do udaru cieplnego. Znaki ostrzegawcze to m.in. skurcze mięśni, nudności i zawroty głowy, ale przez podjęcie odpowiednich środków ostrożności, trening latem może być bezpieczny i przyjemny.

Bezpieczny trening w upalne dni:

 
Istnieje wiele sposobów, aby uniknąć niebezpieczeństwa przegrzania organizmu podczas treningu w upalny dzień. Oto sześć najważniejszych sposobów na bezpieczny trening w upalne dni:
 

1. Nawadniaj się

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście nawadnianie.  Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów przed ćwiczeniem może pomóc letnim sportowcom  trenować dłużej. Ale co i kiedy pić? Jedno z badań wyraźnie zaleca picie dużej ilości płynów do dwóch godzin przed ćwiczeniem, od 150 do nawet 300 ml płynu co 15 minut w trakcie ćwiczeń i płyny o zwiększonej zawartości sodu po wysiłku. Podczas ćwiczeń w upale możesz wypocić nie tylko wodę, ale też sód i inne elektrolity, które są również ważne  dla twojego organizmu jak i  twoich wyników sportowych . Należy być ostrożnym, aby nie przesadzić z nawadnianiem, które może być równie niebezpieczne, jak odwodnienie.
 

2. Wypij coś zimnego: 

W upalny dzień lepiej jest pić coś zimnego przed treningiem, by ochłodzić ciało. W jednym z badań, pierwsza grupa rowerzystów piła zimne napoje, a druga ciepłe napoje na 30 minut przed treningiem. Ci, którzy pili zimne napoje były w stanie pedałować dłużej, osiągali nizsze temperatury ciała i niższy puls niż ci, którzy wypijali ciepłe napoje. 
 

3. Pamiętaj o elektrolitach: 

Ważne jest również, aby uzupełnić elektrolity utracone z potem, podczas treningów w upalne dni. Elektrolity, takie jak sód i potas, pomagają utrzymać nasze ciała nawodnione. Większość napoi izotonicznych posiadają odpowiednią ilość elektrolitów. Jednak należy zachować ostrożność, gdyż wiele napojów dla sportowców zawierają dodatkowy cukier i inne dodatki, które oznaczają dodatkowe, zbędne kalorie.
 
Dobre sportowe drinki nie są  jedynym sposobem, aby dostarczyć organizmowi potrzebne elektrolity! W jednym z badań porównano skutki nawadniania wodą, wodą mineralną, napojem izotonicznym i mieszaniną soku jabłkowego i wody. Wygrał sok jabłkowy z wodą - osoby, które go wypiły zachowały więcej potasu niż inni (Dodatkowy plus dla soku jabłkowego:potas pomaga również zapobiec skurczom mięśni). W badaniu o którym mowa wykorzystano małą grupę osób, więc musisz wypróbować jakie płyny dają tobie osobiście najlepsze wyniki.
 
 

4. Nie zapomnij o węglowodanach:

Elektrolity to nie wszystko, organizm potrzebuje również więcej węglowodanów w czasie intensywnych treningów w upale. Węglowodany są dobrym pomysłem na poprawę wytrzymałość. Szczególnie, gdy trening trwa dłużej niż godzinę, ponieważ węglowodany dodają więcej energii.
 

5. Dostosuj organizm do nowych temperatur 

Aklimatyzacja na ciepło jest bardzo ważna podczas przygotowania się do letnich treningów. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania treningu na świeżym powietrzu, szczególnie w upale. Organizm dzięki temu może lepiej  dostosować się do nowych warunków.
 

6. Postaw na poranny trening: 

 
To może wydawać się oczywiste, gdyż temperatury zewnętrzne są niższe o poranku, ale pamiętajmy że to nie jest jedyny argument za porannym treningiem. Nasze temperatury ciała są również niższe na początku dnia niż na przykład po południu.
 

Polecamy także:

comments powered by Disqus
Wczywywanie...